Jedną z mniej uczęszczanych, ale niezwykle malowniczych tras pieszych w Parku Narodowym Teide jest szlak rozpoczynający się przy Mirador de Samara i prowadzący obok Montaña de la Cruz de Tea. Trasa oferuje nie tylko wspaniałe widoki na wulkaniczny krajobraz wyspy, ale również możliwość podziwiania potężnego szczytu Teide i jego mniejszego kompana Pico Viejo.
Poczatek trasy - Mirador de Samara (sendero 13)
Trasa zaczyna się w punkcie widokowym o nazwie Mirador de Samara. Znajduje się on na wysokości prawie 1900 m n.p.m. i oferuje niesamowite widoki na wulkaniczne krajobrazy wyspy. Miejsce nie jest obsługiwane przez transport publiczny, dlatego najlepiej dotrzeć samochodem, korzystając z drogi TF-38. Przy punkcie widokowym znajduje się mały parking, z którego można rozpocząć wędrówkę. Liczba miejsc parkingowych jest ograniczona, dlatego warto przyjechać wcześnie rano.
Przez Mirador de Samara prowadzi kilka szlaków, które można ze sobą łączyć. Dzisiaj zapraszamy na trasę numerami 13, 32, 9 i 38 (zdjęcie mapy tras znajduje się w galerii pod artykułem).
Sosna kanaryjska oraz niewielkie krzewy to jedyna roślinność na tym obszarze, pozostałe elementy krajobrazu to skały piroklastyczne będące wynikiem erupcji wulkanicznych. Tworzy to niesamowity, niemal księżycowy krajobraz i niezwykły klimat wycieczki. W stronę oceanu widok sięga aż do wybrzeża, a przy dobrej pogodzie można zobaczyć sąsiednie wyspy: La Gomera i La Palma.
Sendero 32
Dochodzimy do rozwidlenia, gdzie kierujemy się ścieżką S-32 w kierunku Mirador Narices del Teide. Pierwsze kilometry trasy biegną po płaskim terenie wśród sosen i igliwia.
Widoki w stronę oceanu stają się coraz bardziej spektakularne. Na pierwszym planie widać masyw Teno, a w oddali wyspy La Gomera i La Palma. Odległość z Santa Cruz de la Palma do portu w Los Cristianos wynosi około 130 km. La Gomera jest znacznie bliżej bo zaledwie 40 km z San Sebastián de La Gomera do Los Cristianos.
W oddali można już zauważyć wulkan Pico Viejo, który jest drugim co do wysokości szczytem na Teneryfie. Jego wysokość wynosi 3135 m n.p.m., a ostatnia erupcja miała miejsce w 1798 roku.
Dochodzimy do kolejnego rozwidlenia, gdzie kierujemy się w lewo w stronę Montaña de la Cruz de Tea.
Sendero 9
Szlak wznosi się w górę, a szczyt Pico Viejo staje się coraz bardziej imponujący. Wyłaniają się również obszary, które często nazywa się potocznie językami lub polami lawy. Są to zastygłe strumienie składające się z bazaltu, który ma ciemny kolor, wynikający z dużej zawartości żelaza i magnezu.
Mijamy Montaña de la Cruz de Tea, która ma wysokość 2212 m n.p.m. i na kolejnym rozwidleniu, skręcamy w kierunku Cuevas Negras. Szlak zmienia nazwę na S-38.
Sendero 38
Ścieżka prowadzi przez tereny praktycznie całkowicie pokryte skałami powulkanicznymi. Krajobraz jest niezwykle surowy, a jedyną roślinnością są niewielkie krzewy. Dochodzimy do okolicy zwanej Cuevas Negras. To seria czarnych jaskiń, utworzonych przez zapadnięte sklepienia wulkanicznych tuneli lawowych. Formacje te można zobaczyć w okolicach Montaña de la Cruz de Tea, gdzie wulkaniczne płyty znajdują się po obu stronach ścieżki. Cuevas Negras są częścią geologicznego dziedzictwa wyspy, a największy z tuneli Cueva del Viento, znajduje się w Icod de los Vinos na północy Teneryfy.
Na trasie występują również bomby wulkaniczne, czyli fragmenty lawy wyrzucone w trakcie erupcji wulkanu, które zastygają w powietrzu, przyjmując charakterystyczne kształty. Mają zazwyczaj średnicę od kilku centymetrów do kilku metrów. Rozpoznać je można po ich aerodynamicznych formach, takich jak wrzeciona, łzy lub spłaszczone dyski. Powierzchnia bomb wulkanicznych często jest gładka i spękana, a ich wnętrze może być bardziej porowate.
Sendero 13
Numer szlaku zmienia się (już po raz ostatni) na S-13. Aktualnie znajdujemy się w okolicach Montaña de la Botija. W oddali widać szczyt Teide, który wyłonił się za Pico Viejo.
Można podejść bliżej Montaña de la Botija, ścieżka zakłada pętlę wokół szczytu, ale my kierujemy się w stronę Mirador de Samara.
Różnorodność kolorów nawet w tym surowym krajobrazie jest niesamowita. Warto mieć pod ręką aparat fotograficzny, bo widoki są naprawdę niezwykłe.
El Teide wraz z Pico Viejo w asyście sosny kanaryjskiej, błękitnego nieba i palety kolorów podłoża od czarnego do jasno żółtego tworzą przepiękną scenerię.
Przygoda już prawie dobiega końca. Wróciliśmy w okolice Mirador de Samara, gdzie rozpoczęła się wędrówka. Dla chętnych z zapasem sił, można jeszcze podejść do punktu widokowego przy Montaña de Samara, aby podziwiać panoramę wybrzeża południowo-zachdniej Teneryfy.
Ostatnie spojrzenie na Pico Viejo i El Teide, a następnie schodzimy do parkingu.
Wskazówki praktyczne
- Na całym obszarze Parku Narodowego Teide zasięg telefonów komórkowych jest ograniczony. Warto pobrać odpowiednie mapy i przygotować się do wędrówki offline.
- Należy zabrać nakrycie głowy, ponieważ słońce w górach jest bardzo intensywne, a wiatr potrafi być chłodny. W sezonie zimowym warto zabrać ciepłą odzież.
- Większość trasy przebiega po ścieżkach żwirowych, ale w pobliżu Cuevas Negras trzeba pokonać odcinek po kamieniach. Warto zabrać ze sobą odpowiednie obuwie.
- Na całej trasie nie ma punktów gastronomicznych, więc należy zabrać ze sobą prowiant, a w szczególności odpowiednią ilość wody.
- Aparat fotograficzny jest niezbędny, ponieważ widoki są naprawdę niezwykłe.
- Jeśli parking przy Mirador de Samara jest pełny, można skorzystać z parkingu przy Mirador de las Narices del Teide, który znajduje się w pobliżu. Należy w takim przypadku dodać około 3 km do trasy.
Podsumowanie
Trasa z Mirador de Samara obok Montaña de la Cruz de Tea i powrót to malownicza trasa w Parku Narodowym Teide. Szlak jest mniej zatłoczony od bardziej popularnych tras, ale oferuje równie spektakularne widoki na wulkaniczne krajobrazy Teneryfy. Wędrówka po tej trasie to niezapomniane doświadczenie, które pozwala poczuć siłę natury i podziwiać piękno wyspy.
Poniżej przedstawiamy dane liczbowe, wskazówki dojazdu i profil wysokości*:
- Dystans - 10 km.
- Czas wycieczki - 3.5 godz. (dolicz czas na odpoczynek, zwiedzanie i sesje zdjęciowe)
- Suma podejść - 468 m.
- Suma zejść - 468 m.
- Trudność - 3/5
- Trasa na mapie - bazuje na oryginalnym śladzie wycieczki
- Subiektywna ocena - 5/5
- Dojazd do początku trasy - Google Maps
Pozdrawiamy i do zobaczenia na Teneryfie!