Santiago del Teide jest malowniczą miejscowością i doskonałą bazą wypadową dla osób chcących odkrywać okoliczne tereny pieszo. Oferuje szlaki o różnym stopniu trudności. Dzisiaj zapraszamy na wycieczkę PR-TF 65 z Santiago del Teide do Puerto de Santiago, a nawet do Los Gigantes. Trasa ta, jest doskonałą okazją do zaznajomienia się z różnorodnością środowisk naturalnych wyspy, od górskich terenów aż po wybrzeże.
Mała wioska Molledo to pożegnanie z cywilizacją na dłuższą chwilę. Po opuszczeniu miejscowości można rozkoszować się ciszą i roślinnością, która jest zupełnie odmienna niż w innych częściach wyspy. Dominują małe krzewy i kaktusy, które są praktycznie wszędzie.
Trasa biegnie dobrze oznaczoną ścieżką w dół, po prawej stronie widoczne jest pasmo górskie rozciągające się przez wioskę Masca do Punta de Teno. Po lewej stronie widoczne są małe, spokojne miejscowości El Retamar i Tamaimo.
W okresie jesienno-zimowym w tych okolicach chmury przemieszczają się po niebie szybko i często. Wędrując w takich warunkach ma się wrażenie, że deszcz jest nieuchronny. Nic bardziej mylnego, po chwili słońce pojawia się na niebie, a temperatury i tak wysokie starą się kolejnym elementem, który należy brać pod uwagę planując wyprawę. Mijając Tamaimo ukształtowanie terenu na krótkim odcinku pokazuje, że to wyspa wulkaniczna i to własnie między innymi El Teide kształtował jej powierzchnię.
Wędrując w dół warto zatrzymać się na chwilę i zobaczyć tarasowe systemy upraw, które są istotną częścią krajobrazu rolniczego Teneryfy. Pozwalają one na efektywne wykorzystanie ograniczonej przestrzeni uprawnej i są przykładem tradycyjnych metod adaptacji do trudnych warunków naturalnych. Często są związane z uprawami winorośli, drzew owocowych oraz innych roślin dostosowanych do lokalnych warunków klimatycznych i glebowych.
Obok sztucznego zbiornika wodnego, na niższych wysokościach, gdzie można już wykorzystywać drogi dojazdowe, pojawiają się uprawy bananów. Plantacje są rozległe i ciągną się aż do Puerto de Santiago.
Mimo iż jest to trasa z pięknymi widokami, o ujemnym przewyższeniu i sumie podejść to jednak zmęczenie jest standardowym elementem na tym etapie wędrówki. Nagrodą są wyłaniające się klify Los Gigantes, które można podziwiać z bardzo popularnego miejsca (Mirador de Archipenque).
Warto wykonać pamiątkowe zdjęcia i zatrzymać się na krótki odpoczynek. Znajduje się tutaj również mała restauracja z urokliwymi widokami na Acantilados de Los Gigantes, jednakże jest bardzo oblegana przez turystów. Kierując się w stronę oceanu można nadłożyć kawałek drogi i zobaczyć rynek Los Gigantes z kościołem Ducha Świętego (Espíritu Santo).
Kończymy wycieczkę na plaży Los Guios tuż przy porcie, w którym, niezależnie od pory dnia, dzieje się bardzo dużo. Plaża jest sercem tego ostatniego skrawka lądu otoczonego klifami, a promienie słońca i kontakt z wodą po pokonaniu ponad 10 km wydają się spełnieniem marzeń.
Podsumowanie
Trasa PR-TF 65 jest jednym z wielu szlaków pieszych na Teneryfie, oferując zarówno wyzwania fizyczne, jak i niezapomniane wrażenia estetyczne. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym wędrowcem, czy też poszukujesz przygody w kontakcie z naturą, trasa ta dostarczy Ci niezapomnianych wrażeń i pozwoli na głębsze poznanie unikalnego charakteru Teneryfy.
Dziękujemy, że zostałeś z nami do końca tej trasy. Mamy nadzieję, że była dla Ciebie równie fascynująca jak dla nas.
Poniżej przedstawiamy dane liczbowe, wskazówki dojazdu i profil wysokości*:
- Dystans - 9.5 km.
- Czas wycieczki - 3.5 godz. (dolicz czas na odpoczynek, zwiedzanie i sesje zdjęciowe)
- Suma podejść - 23 m.
- Suma zejść - 945 m.
- Trudność - 2.5/5
- Trasa na mapie - bazuje na oryginalnym śladzie wycieczki
- Subiektywna ocena - 4.5/5
- Dojazd do początku trasy - Google Maps
Pozdrawiamy i do zobaczenia na Teneryfie!